top of page
Vyhledat
  • Gabriel Lubomír Špaček

JAK SI VYBRAT POZEMEK

Aktualizováno: 12. 1. 2021

Každý, kdo chce začít stavět, si musí jako jednu z prvních otázek položit KDE? Kde vůbec chcete bydlet? Jinde v tomto blogu se věnujeme dalším parametrům a rozdílům: mezi městem a venkovem, bytem a domem atd.

Nyní se ale ptáme, jak poznat ten náš správný pozemek? Řekněme, že jste se již rozmysleli, že chcete stavět vlastní dům, podle svých plánů, se svým architektem a stojíte před úkolem vybrat si pozemek a koupit jej. To má hned několik rovin: realitní – poloha, cena a zhodnocení v budoucnu; právní – bezvadná nemovitost; technickou a ekonomickou a nakonec drobnosti kolem.


BOD 1 – REALITY A REALITKY

Vytvořili jste si soupis všeho, co chcete, aby váš pozemek splňoval – je ve městě či na venkově, blízko školy či daleko od hlučných zdrojů na samotě, je to za rohem na metro či veřejnou dopravu, nebo za lesem a vám nevadí domů chodit po tmě?

Řekněme tedy, že jste si vytvořili svou osobní řadu kritérií. To za vás nikdo neudělá, protože jen vy víte, jak žijete a co jsou vaše priority: jakou plánujete mít rodinu, děti, vozit je do školy, na sporty, kam chodíte běhat, jak velký dům a zahradu chcete, jestli chcete sekat hektar, pěstovat zeleninu, či jen sedět na malé okrasné zahrádce. Kolik jste ochotni zaplatit za m2 a za celek pozemku? Na základě těchto všech atributů jste si určili nějaký profil a filtrujete si takto svou poptávku.

Ideální by bylo, zadat to někomu z realitky, nechat si donést deset top pozemků a vybrat si, jenže takové realitky skoro nejsou. Tedy si musíte vybírat přes velké realitní servery, hledat v místě, které se vám líbí inzertní vývěsky apod. Občas zafungují i známí. Můžete se jít zeptat i přímo majitele.

To, co je zde ale důležité je, abyste se na váš obchod s pozemkem dívali jako na skutečný obchod – když jej koupíte a třeba se časem rozmyslíte, změní se vám podmínky doma či v podnikání, budete schopni stále prodat pozemek zpět na trhu za podobnou cenu bez ztráty? Nebo se dokonce po několika letech zhodnotí? Tím byste měli posuzovat cenu a zeptat se, jestli váš pozemek má takové přidané hodnoty, které zaplatí i jiní, nebo jestli jste jediní, kdo to vidí jako super obchod. Zde hrají roli také vaše výběrová kritéria, jestli se shodují s určitým segmentem trhu, který má podobné požadavky.

Architektonicky je vždy dobré mít pozemek zajímavě orientovaný na světové strany – ne vždy je jih jediné kritérium, ale obecně je dobré, když pozemek má pěkně osluněnou, dostatečně privátní zahradu, výstup z domu na ni a možné propojení s budoucím obývacím prostorem. Také lze posuzovat pozemek z pohledu Feng Šuej, což je v posledních letech velmi módní, ale není to od věci. Některá kritéria podle tohoto učení vůbec není špatné si uvědomit, například, že třeba dům pod hrází či náspem silnice asi není ideální. Také je prima mít za zády les či kopec apod.


BOD 2 – MÁME PRÁVNÍKA?

Řada lidí si myslí, že právník jsou jen vyhozené peníze. Já se domnívám, že naopak. Pokud totiž nejste expert v dané oblasti, je užitečné zaplatit za právní jistotu, že na pozemku neváznou zástavy, cizí nároky, restituce, že zde nejsou cizí věcná břemena či jaká a jak s nimi lze nakládat. Také cesta od podpisu smlouvy k vašemu zapsání do katastru nemovitostí je lehčí, když víte, co se děje a že se to děje tak, aby to vedlo k vašemu cíli – vlastnit váš pozemek a moci stavět.


BOD 3 – EKONOMIE A REALIZOVATELNOST

Zde byste si měli před koupí uvědomit, že výstavba je právní akt podle určitých regulí a ani právník nezná všechna zákoutí toho, co lze kde stavět, kdy a jak a podle čeho. Váš pozemek tak bude třeba zastavitelný jen z 20% a váš dům tak bude muset být buď menší, či vícepatrový atd. Někdy dokonce může na stavebním pozemku být vyhlášena tzv. Stavební uzávěra, kdy na něm nebudete moci stavět několik let nebo vůbec nikdy. Proto pozor, ani zde nešetřete – informace, za kterou zaplatíte pár tisíc Kč, se vám vrátí mnohonásobně.

Také poloha sítí, jejich kapacita a možnost připojení na komunikaci, náklady na stavbu ve svahu, časový postup, co potřebujete a kdy můžete stavět a kdy se můžete stěhovat, to pro vás jistě bude hrát vážnou roli ve výběru pozemku.


BOD 4 – DROBNOSTI NAKONEC

Žijeme sice v právním prostředí a už skoro vše můžete žalovat, ale doberete se také výsledku v reálném čase? Pokud tedy vybíráte pozemek, jděte se projít na místo, které jste si vybrali, a to vícekrát. Ve všední den, ve svátek, ráno, večer. Ideální je, pokud máte své vysněné místo, které dobře znáte a to se vám podařilo koupit. Pokud ne, zjistěte si, jaké budete mít sousedy a jaké jsou tam podmínky, pokud se sousedi změní, bude vám vadit hluk, prach z okolní výroby, dopravy apod? Je tam blízko rybník a budou tam haldy komárů? Každý má něco, co mu vadí více, nebo méně. Je dobré si to ale uvědomit a s tímto vědomím pozemek koupit – asi nebudete chtít bydlet ve Skotsku, pokud máte rádi Středozemní moře.

Pozemek, stejně jako vše okolo bydlení, je třeba vnímat vždy jako komplex podmínek a jejich splnění. Podle míry vašeho uspokojení pak vybírejte, nechte si poradit – lépe za peníze, protože rady od kamaráda zdarma nemusí být vždy ty pravé a určitě nejsou závazné.

Když jste dočetli až sem, je nyní ta pravá chvíle si položit otázku, jestli tedy chcete pozemek „ v poli,“ nebo jestli pro vás bude jednodušší najít pozemek, který splňuje vaše požadavky někde, kde již pozemky developer připravil a prodává je se sítěmi, s celkem velkou právní jistotou a s tím, že Vám některé výše popsané kroky ušetří. Mnoho úspěchu při Vašem výběru a volbě.

bottom of page