top of page
Vyhledat
  • Gabriel Lubomír Špaček

JAKÝ DŮM POTŘEBUJI NEBO CHCI?

Potřebuji nebo chci – to není totéž.

Jsou lidé, kteří chtějí stavět a jejich potřeba je celkem jasná – stačí mi tolik m2 místa. Ale vědí opravdu, co potřebují? Rozumí tomu?

Nebo prostě jen sečtou své základní potřeby místa a to navíc z bodu, ve kterém se nachází nyní.

Pokud se domníváte, že píši jen o rodinných domech, jste na omylu. Platí to i pro ty, kteří potřebují kanceláře, výrobní prostory, školní učebny apod.

Za svou praxi jsem zažil několik případů, kdy klient vlastně nevěděl co chce, jakkoliv si to myslel. Továrnu takhle velikou. Proč? No, měli tři linky na výrobu a dvě další potřebovali pro uspokojení trhu. A rok před tím dělali rekonstrukci a dostavbu části haly a věděli cenu na m2, tak prostě vzali tuto cenu za m2, vynásobili to počtem m2 pod linkou a bylo. Co? No velké překvapení, že když jim architekt navrhl vše, co bylo třeba, včetně výroby technologických médií, místa pro lidi v sociálním zázemí atd., najednou byli na 150% původního rozpočtu. Ředitele to tehdy stálo místo.

Že nejste fabrika? OK. Pokud ale budete plánovat váš dům z místa v paneláku, pak vás sice nikdo nevyhodí, ale přečerpáte váš rozpočet, nebo budete litovat, že jste na to či ono nemysleli a uvidíte to u kamaráda a budete to dodělávat nebo všechno najednou.

Zkrátka, je úplně jedno, že třeba nyní nemáte na váš dům snů peníze. Pokud vaším postojem není to, že si za pár let postavíte nový dům jinde, měli byste pro vaše bydlení, pro vaše kanceláře či výrobu mít vždy to, čemu se říká studie a generel rozvoje. Zní to Veliké? Nelekejte se.

Pro vaše bydlení stačí, když prostě definujete své potřeby. Podle životního stylu, počtu dětí apod. určíte počet pokojů, jejich velikost, co je pro vás důležité, jaké vazby – odkud a kam nejvíc chodíte, kde trávíte nejvíce času. A k tomu se zasněte a definujte další věci, jež jsou „rádi bychom“. Sněte a ptejte se, investujte do první studie architekta a podívejte se, co byste rádi a co je pro vás priorita. Možná, že zjistíte, že je jinde, než jste si mysleli. Společná koupelna? Malá knihovna? Pracovna s výhledem do kraje? Každý má něco a vše má svou hodnotu. Nespěchejte! Třeba zjistíte, že vám to nakonec ušetřilo budoucí náklady na bourání, protože jste „to navíc“ sice postavili až za pět let po kolaudaci, ale počítali jste s tím už na začátku. Soused ne a jeho to pak stálo o půl milionu víc.

Pokud chcete stavět velkou stavbu, továrnu, budovu apod., jistě je nutné mít program budovy, proč a co chcete, jak to má být velké a k čemu to má sloužit? Také skutečný plán potenciálního rozvoje, kvůli velikosti pozemků a rozvojových ploch.

Pak je také důležité určit si standardy, které požadujete, přemýšlet o technologiích stavby, jejich vlastnostech apod. Opět se tady opakuji, ale stavba je složitý a poměrně náročný proces, který má řadu možných cest a ty mohou být velmi srovnatelné. Je zapotřebí si říci, co je preference – peníze, čas, trvanlivost stavby, provozní náklady apod. Hledisek může být mnoho a názorů také.

Ke všem těmto rozhodováním ale potřebujete kvalitního partnera, který to všechno zná, nebo ví, kde hledat potřebné odpovědi a předložit vám je v potřebných souvislostech. Nešetřete na svých architektech a technických poradcích a vybírejte si je tak, aby měli zkušenosti s různými typy staveb, aby měli široký pohled na věc, otevřenou mysl a radost z hledání toho vašeho řešení.

Vaším cílem by mělo být, abyste během procesu plánování a přípravy vaší stavby sjednotili to, co potřebujete a chcete, alespoň v horizontu konce vaší stavby.

Přeji vám toho pravého průvodce a brzké sjednocení cílů vaší cesty.bottom of page