top of page
Vyhledat
  • Gabriel Lubomír Špaček

DŮM NEBO BYT? VE MĚSTĚ NEBO NA VENKOVĚ?

Aktualizováno: 12. 1. 2021

Pokud řešíte otázku vašeho bydlení, jistě jste na to také přišli. Je to lepší ve městě, nebo na venkově? A chcete bydlet v domě, nebo v bytě?

Upřímně řečeno, tyto otázky za vás nevyřeším, ale položím zde několik pohledů, které vám třeba pomohou se zorientovat a rozhodnout se ve vašem případě.

Tak tedy začněme rozdíly mezi bytem a domem – jistě, dům je velký či větší a byt je jen část bytového domu - takhle to tedy nemyslím. Ale vezmu to jinak. Byt je spíše pro majitele či nájemce, kteří chtějí jen prostor, jež nevyžaduje velkou okolní činnost, jako je údržba, opravy a pod. Také byty jsou spíše menší, i když na rozhraní okolo 100m2 se to celkem smývá. Byty jsou blízko hromadné dopravy ve městech, blízko centra, spoustu míst dosáhnete pěšky. Jakkoliv můžete říci, že rodinný dům může mít stejné vlastnosti, z logiky věci plyne, že takových míst bude méně, než těch s byty, protože bytů se vejde do centra města více a centrum tvoří bytové a jiné domy s obchody a službami. Rodinné domy tedy z podstaty tvoří ve městech spíše jen rezidenční oblasti. Rodinný dům bude tedy vzhledem k cenám pozemků v centrech měst a jejich okolí výrazně dražší než byt, bude pravděpodobně poskytovat horší výhled, pokud nejste z města, kde máte u centra rezidenční oblast na skále nad okolím. Byt můžete mít s terasou, která částečně nahradí zahrádku a přitom není tak náročná na zahradničení, sekání trávy, hnojení atd. Stačí vám trpasličí hrabičky a malé hnojeníčko, třeba bio a můžete pěstovat rajčata, opalovat se a pokud je vaše terasa dost velká, třeba tam mít i malý bazén. Také dostupnost do hospody bývá ve městech rychlá a možnosti nepřeberné.


Zatímco o byt se nemusíte moc starat – zaplatíte do fondu oprav a sdružení vlastníků se za vás postará o úklid sněhu i domu, omytí oken na chodbě, revize komínů a kotlů, revize výtahů a dalších zařízení, v rodinném domě si musíte vše zajistit sami nebo alespoň na to myslet a včas si takové služby objednat. Pokud ale máte větší zahradu, zase pak užíváte její benefity jako je bazén, stín stromů v létě, BBQ a další radovánky, sklízíte ovoce, zeleninu a květiny do vázy.


A proč bydlet na venkově? Třeba proto, že chcete mít ještě větší zahradu, větší klid, neslyšet hluk velkoměsta, mít blízko do skutečného lesa. Proč třeba nebydlet rovnou na horách? Nebo u jezera? To vše mohou být motivy, proč utéci z města. Ano, přináší to s sebou zase jiné věci – organizování schůzek na jeden až dva dny v týdnu, jinak práce z domova po mailu, nebo denní dojíždění. Do divadla autem a bez piva :-), podobně do kina. Pokud máte děti ve věku náct, pak asi budou raději někde, kde to znají a mají svou partu lidí, kde se cítí dobře, mohou se svobodně pohybovat a nebýt závislí na rodičích a jejich odvozech, ale když jsou malé nebo když se ožení a mají děti a přijedou k vám na delší návštěvu, zase je máte v domě kam dát a na zahradu se vejdete všichni.


VŠE MÁ SVÁ PRO A PROTI


Pozemky na RD jsou na venkově násobně lacinější než ve městech, avšak mohou být i zajímavou investicí. Pokud si vyberete pozemek dobře dostupný do města či jinak zajímavý z pohledu budoucího rozvoje dané oblasti, pak míra jeho zhodnocení v čase bude výrazně jiná, než jen prosté místo na vsi. Studujte rozvojové plány obcí a krajů. Podívejte se, kudy povede dálnice či nový obchvat obce, ať nejste překvapeni. Pokud tomu vůbec nerozumíte, zadejte to nějakému odborníkovi – architekt či stavař znalý věci vám rád za úhradu času poradí. Studujte si informace z obcí – veřejnou desku, zápisy ze zastupitelstva či prostě se jděte zeptat starosty, jeho lidí, radních. Zajímejte se o místo, kde se chcete usadit. Podívejte se i na stavební aktivity v místě: kdo tam staví, co má v plánu, jak dobře se jim prodávají podobné byty či domy a za kolik.


Znám případ, kdy v Praze v drahém projektu na bydlení vrátilo několik lidí byty před jejich dokončením, protože zjistili, že vedle nich bude stát další budova kanceláří a oni by přišli o výhled, za který již zaplatili.

Inu, je nutné se zajímat a ptát se a zkoumat a radit se. Nejlépe s lidmi, kteří tomu rozumí.


bottom of page